Kierowco, czas na przegląd klimatyzacji

Już niedługo na dobre zapanują upały, a kierowcy docenią system klimatyzacji w swoich samochodach. Jednak, aby w pełni cieszyć się z chłodu i nie ryzykować zdrowiem, układ ten musi być odpowiednio utrzymany. To ostatni dzwonek do przeglądu tej instalacji.

Klimatyzacja nie stanowi już luksusowego dodatku, na który mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi klienci salonów samochodowych. Coraz większa liczba producentów montuje tę instalację w standardzie, mając na uwadze nie tylko komfort prowadzenia pojazdu. Odpowiednia temperatura we wnętrzu auta wpływa znacząco na bezpieczeństwo jazdy. Upał może bowiem powodować zmęczenie i spadek koncentracji u kierowcy, a w konsekwencji wydłużenie czasu reakcji. Warto zatem zadbać o stan klimatyzacji w swoim samochodzie przed wyruszeniem na wakacyjne wojaże.

– Przystępując do przeglądu układu klimatyzacji w samochodzie należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, takich jak: filtr kabinowy, kompresor, chłodnica. Niektóre czynności, jak np. wymiana filtra czy dezynfekcja instalacji, możemy przeprowadzić samodzielnie, dobierając produkt do modelu samochodu. Jednak jeśli zauważyliśmy znaczny spadek wydajności klimatyzacji, najlepiej udać się do specjalisty, który uzupełni poziom środka chłodniczego i sprawdzi przy okazji szczelność układu. Taka wizyta wcale nie musi być droga, najlepiej zorientować się w ofercie warsztatów w swojej okolicy – mówi Marek Biela, założyciel serwisu z wyspecjalizowanymi ogłoszeniami motoryzacyjnymi, Autosluga.pl.

Brak właściwego serwisowania powoduje nie tylko słabsze chłodzenie wnętrza samochodu. Niesprawna klimatyzacja może przyczyniać się do powstawania na szybach pary, która znacznie ogranicza kierowcy widoczność. Kolejny symptom, świadczący o złym stanie układu, to nieprzyjemny zapach, wydobywający się z nawiewów. Jest to wyraźny znak, że w instalacji wentylacyjnej pojawił się grzyb. Zagrzybienie klimatyzacji i obecność drobnoustrojów w układzie ma negatywny wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów oraz komfort podróżowania samochodem. Dezynfekcja instalacji w połączeniu z montażem nowoczesnego filtra węglowego sprawia, że powietrze we wnętrzu jest czyste oraz pozbawione przykrych zapachów z zewnątrz.
Prawidłowa eksploatacja klimatyzacji wymaga przestrzegania kilku prostych zasad. Przede wszystkim, instalacja nie powinna być bezczynna przed okres dłuższy niż 2 tygodnie (nawet w zimie!), ponieważ może to spowodować rozwarstwienie płynu i oleju. Należy także unikać zbyt silnego obniżania temperatury w stosunku do tej panującej na zewnątrz – różnica 8-10 stopni jest w zupełności wystarczająca i chroni przed ryzykiem szoku termicznego. Włączając klimatyzację trzeba również pamiętać o zamknięciu wszystkich okien i szyberdachu. Nie tylko zwiększa to wydajność układu, ale znacząco wpływa na ograniczenie zużycia paliwa. Prawidłowe korzystanie i utrzymywanie układu w dobrym stanie zapewni komfort jazdy nawet w największe upały nadchodzącego sezonu wakacyjnego.
Kinga Syrek

http://www.pressoffice.pl/moto,t1826795072?more=1083503823

Authors
Tags , , , , , , ,

Related posts

One Comment;

Comments are closed.

Top