Transport morski

Talisman pierwszym bezzałogowym bojowym okrętem podwodnym

Portland, Wielka Brytania – Talisman, opracowany przez BAE Systems bezzałogowy okręt podwodny (UUV), dokonał kolejnego przełomu, stając się pierwszym podwodnym bezzałogowcem zdolnym do odpalania i

Portland, Wielka Brytania – Talisman, opracowany przez BAE Systems bezzałogowy okręt podwodny (UUV), dokonał kolejnego przełomu, stając się pierwszym podwodnym bezzałogowcem zdolnym do odpalania i kierowania uzbrojenia. Wydarzenie to miało miejsce podczas prób morskich u wschodniego wybrzeża Anglii.

Dokonano także pierwszego zdalnego odpalenia z pokładu Talismana systemu niszczenia min morskich Archerfish. Świadkami wydarzenia byli członkowie delegacji amerykańskiej Marynarki Wojennej (US Navy). Następnie system przesłał do Talismana dane o celu i dokonał symulowanego zniszczenia celu. Podczas kolejnej misji, także wykonywanej z pokładu UUV, Talisman Archerfish z powodzeniem zidentyfikował i namierzył uniwersalną minę ćwiczebną (BAE Systems VEMS), udowadniając, że połączenie możliwości obydwu produktów zwiększa ich potencjał bojowy.

Opracowanie Talismana jest jednym z przykładów tzw. szybkiego tworzenia prototypów przez BAE Systems. Proces ten polega na jednoczesnym projektowaniu, dopracowywaniu i przeprowadzaniu prób zamiast tradycyjnego stopniowego procesu opracowywania urządzenia. Możliwość wdrożenia takiego rozwiązania jest jednym z kluczowych wymagań postawionych przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w dokumentach określających strategię pozyskiwania technologii obronnych (Defence Industrial Strategy i Defence Technology Strategy).

„Szybkie tworzenie prototypów to proces, dzięki któremu osiąga się 90% wyników przy 10% kosztach – i osiąga się to szybko. Dzięki doświadczeniu wszystkich działów BAE Systems udało nam się wykonać próby morskie w 364 dni po podpisaniu porozumienia o rozpoczęciu programu. Tradycyjnymi metodami trwałoby to około pięciu lat” – wyjaśnia kierownik projektu UUV, Andy Tonge. „Talisman jest przykładem, jak szybkie tworzenie prototypów może pozwolić przemysłowi na jeszcze skuteczniejsze spełnianie wymagań odbiorcy.”

Opracowany przez dział BAE Systems Underwater Systems Talisman jest pierwszym na świecie wielozadaniowym, bojowym, bezzałogowym okrętem podwodnym (UUV), który wykazał zdolność do przenoszenia różnego rodzaju uzbrojenia i środków łączności. Zintegrowanie systemu Archerfish czyni z Talismana pierwszy w świecie autonomiczny system przeciwminowy.

A to już wiesz?  Castrol i Triumph chcą pobić światowy rekord prędkości

O BAE Systems

BAE Systems jest międzynarodową firmą, zajmującą się rozwojem zaawansowanych systemów obronnych i lotniczych, ich dostawami i serwisem. Specjalizuje się w technologiach lotniczych, lądowych, morskich i kosmicznych. Projektuje i produkuje samoloty wojskowe, okręty nawodne i podwodne, systemy radarowe, awioniczne, komunikacyjne i elektroniczne, a także systemy broni kierowanych oraz zapewnia obsługę posprzedażną tych produktów. BAE Systems zatrudnia 86 000 pracowników na całym świecie, a sprzedaż spółki w 2005 roku przekroczyła 15,4 mld GB£ (28 mld US$).

http://media.edelman.pl/pr/68897/talisman-pierwszym-bezzalogowym-bojowym-okretem-podwodnym

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy